Victoria contra Universitatii Craiova o duce pe Turris Oltul Turnu Magurele tot mai aproape de Liga a 2-a

Turris Oltul Turnu Magurele

Fotbal
Tipografie
  • Mai mic Mic Mediu Mare Mai mare
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Victoria de saptamana trecuta contra celor de la Universitatea Craiova o apropie tot mai mult pe Turris-Oltul Turnu Magurele de accederea in esalonul Ligii a 2-a fotbalistice. O victorie care scoate trupa lui Adrian Mititelu din cursa pentru promovare, si o tine la 6 puncte pe Flacara Horezu.

Etapa a 20-a a Seriei a 3-a a Ligii a 3-a a programat saptamana trecuta la Turnu Severin derby-ul dintre Universitatea Craiova 1948 si liderul la zi al seriei, Turris-Oltul Turnu Magurele. Un meci care se anunta esential pentru cele 2 echipe, in special pentru Craiova lui Mititelu, formatie care era obligata sa castige pentru a mai pastra sanse reale de promovare in salonul Ligii a 2-a fotbalistice. Un meci cu mare incarcatura, tensionat , cu miza pentru ambele formatii. Craiova se anuntase de mult o candidata la promovare, iar egalul din tur(1-1 la Turnu Magurele in etapa a 5-a) facea si mai important meciul de la Turnu Severin.
Dupa o prima repriza fara gol, turnenii modifica tabela in primele minute ale reprizei secunde prin golul lui Adrian Voicu. Era 1-o pentru Turris-Oltul Turnu Magurele, un scor care le consolida turnenilor pozitia de lider, si de principala candidata la promovare. Acesta a fost de altfel si rezultatul final al meciului, care aduce inca 3 puncte la Turnu Magurele, si o tine pe Craiova la o distanta confortabila de 9 puncte , practic  in afara pretentiilor de promovare in acest sezon.
Despre starea de tensiune din jurul meciului vorbesc si incidentele de la finalul partidei. Antrenorul  turnenilor ii acuza pe cei de pe banca tehnica a Craiovei ca l-au agresat la finalul jocului. Acestea nu au fost de altfel singurele incidente inregistrate la meciul de la Severin. Nu au lipsit nici scaunele rupte in tribuna, si nici incaierarile dintre jucatori.